تبلیغات
Hercule Poirot.ir - ﻣﺼﺎﺣﺒﻪ ﺑﺎ ﺩﻳﻮﻳﺪ ﺳﻮﺷِﻰ: هالیوود کعبه آمال نیست
 
   
 
 
I am not French
پنجشنبه 1393/02/11 ساعت 16:18 | | نوشته ‌شده به دست Baudelaires | ( نظرات )
دیوید سوشی بازیگر انگلیسی تبار سینما که با بازی در نقش ﻛﺎﺭﺁﮔﺎﻩ پوآرو به شهرت بین‌المللی رسید، برای همیشه با ﺍﻳﻦ کاراکتر خداحافظی کرد.


ﺑﺮﺍﻯ ﺧﻮﺍﻧﺪﻥ ﻣﺘﻦ ﻣﺼﺎﺣﺒﻪ ﻭ ﻣﺸﺎﻫﺪﻩ ﻯ ﻋﻜﺲ ﻫﺎ ﺑﻪ ﺍﺩﺍﻣﻪ ﻣﻄﻠﺐ ﻣﺮﺍﺟﻌﻪ ﻛﻨﻴﺪ


Image and video hosting by TinyPic
به گزارش خبرگزاری فارس، این بازیگر در حالی از بازی در نقش هرکول پوآرو کناره گرفت که حدود بیست و پنج‌سال در این نقش بازی کرده است.

خبر کناره‌گیری ساچت از مجموعه پوآرو و کاراکتر هرکول پو‌آرو، بازتاب وسیعی در رسانه‌های گروهی کشورهای مختلف داشت و یک بار دیگر نام این بازیگر را در سطح وسیعی مطرح کرد. ساچت دوم ماه مه سال 1946 در منطقه پادینگستن شهر لندن به دنیا آمد. او در دهه هشتاد میلادی به تلویزیون راه پیدا کرد. ولی قبل از آن در تعداد زیادی نمایش تئاتری ظاهر شد. او که بازیگری را از دوران درس و مدرسه شروع کرده بود، بزودی به کمپانی درام شکسپیر (معروفترین گروه تئاتری انگلستان) پیوست. او در این محل، در تعدادی از مشهورترین نمایش‌های صحنه‌ای بازی کرد.

دیوید ساچت در سال 1983 برای اولین بار در نقش هرکول پو‌آرو در مجموعه تلویزیونی آن بازی کرد. این مجموعه که براساس قصه کتاب‌های معروف آگانا کریستی جنایی نویس سرشناس انگلیسی ساخته شد، تا به امروز تولید و پخش شده است.

طی این سال‌ها، سیزده فصل از مجموعه پوآرو تهیه شده است. ساچت در این سال هادر مجموعه‌ها و فیلم‌های سینمایی دیگری هم بازی کرده است. ولی در سراسر جهان با نام پوآرو شناخته می‌شود. خبر کناره‌گیری این بازیگر از نقش پوآرو، باعث شد تا رسانه‌های گروهی به سراغ او رفته و گفت‌وگوهای مفصلی با وی انجام دهند. او در گفت‌وگو با نشریه دیلی تلگراف درباره کاراکتر پوآرو، بازنشستگی، بازیگر کاراکتر و سفر به هالیوود صحبت می‌کند.
ൢبرخی می‌گویند نقش پو آرو را به قصد مشهور شدن بازی کردید. درست است؟

خیر. می‌خواستم کاراکتر دست پرورده آگانا کریستی و نوول های او را ، به شکلی درست بازی کنم. می‌خواستم همان پوآرویی باشم که کریستی بتواند به او افتخار کند. حالا در این رابطه شهرت هم از راه می‌رسد، فکر می‌کنید عیبی دارد؟

ൢبا چه امیدی وارد کار بازیگری شدید؟

وقتی هجده ساله بودم و هنوز مطمئن نبودم می‌خواهم بازیگر شوم یا خیر، متوجه این نکته شدم که یک نمایش نامه نویس بدون وجود بازیگر هیچ چیزی نیست. دلیل بازیگر شدنم هم همین است. در کار بازیگری تمام سعی‌ام این است که صدای نویسنده و زبان حال او باشم و حرف‌های او را به واسطه بازی‌ام، به اطلاع تماشاگران برسانم. این فلسفه بازیگری‌ام است و هیچ وقت هم آن را تغییر نداده‌ام.

ൢخودتان را یک بازیگر کاراکتر می‌دانید؟

همیشه تلاش داشته‌ام کاراکترهای مختلف را در جلوی دوربین و صحنه تئاتر به تصویر بکشم. وقتی فیلمی از من پخش می‌شود، هیچ‌کس فکر نمی‌کند دارد دیوید ساچت را تماشا می‌کند. تماشاگران آن کاراکتری را می‌بینند که من در حال بازی او هستم. تماشاگران مرا به واسطه کاراکترهایی که بازی می‌کنم می‌شناسند. بازیگرانی که اهمیتی به کاراکتر نمی‌دهند، همیشه نقش خودتان را بازی می‌کنند و خودشان را به نمایش می‌گذارند.برای مثال بازیگری مثل کری گرانت همیشه کری گرانت است. تماشاگران هیچ وقت او برای بازی در نقش یک کاراکتر خاص به یاد نمی‌آورند . تنها کاراکتری که مردم مرا با آن می‌شناسند پوآرو است. دلیلش هم این است که سال‌های سال نقش او را در جلوی دوربین بازی کردم. پوآرو هم کسی است که تفاوت‌های خیلی زیادی با خود من دارد. با بازی در نقش او، هویت واقعی‌ام را پنهان کردم و نقاب به چهره زدم!
ൢهیچ وقت نخواستید برای ادامه کار بازیگری به آمریکا بروید؟

خیر. افتخار می‌کنم که انگلیسی هستم و در این جا کار می‌کنم. به باور من لندن بهترین شهر دنیاست. لس آنجلس با تمام شکوه و جلال و ادعاهایش، به گرد پای این شهر هم نمی‌رسد. شهر لندن میزبان بزرگترین تئاترهای جهان است و به عنوان مرکز تئاتری دنیا شناخته شده است. اگر بخواهید یک بازیگر خوب باشید، هیچ جایی را بهتر از لندن و سالن‌های تئاتری آن پیدا نخواهید کرد. بازیگران بزرگ و مشهور آمریکایی افتخارشان این است که به لندن بیایند و روی صحنه تئاتر این شهر به اجرای نمایش بپردازند.

ൢ آیا هیچ وقت فکر می‌کردید ایفای نقش پوآرو در جلوی دوربین تلویزیون به شما واگذار شود؟

نه. حتی در دورترین تخیلات خودم هم فکر چنین چیزی را نمی‌کردم. حقیقتش را بخواهید، اصلا پوآرو را نمی‌شناختم. حتی وقتی به کاراکتری مثل پوآرو فکر می‌‌کردم، بلافاصله در ذهنم بازیگر بزرگی مثل پیتر یوستینف ظاهر می‌شد. واقعیت را می‌گویم. به همین دلیل وقتی بازی در این نقش به من پیشنهاد شد، به خودم لرزیدم و احساس‌ ترس کردم.
ൢدقیقا چه زمانی وچگونه به سمت بازی در نقش پوآرو رفتید؟

یک سال قبل از این که کار فیلم‌برداری مجموعه آغاز شود، دعوت به بازی در نقش پوآرو شدم. کلید فیلم‌برداری مجموعه در سال 1988 زده شد. سال 1987 بود که تهیه‌کنندگان پوآرو به سراغم آمدند. تلویزیون انگلستان مجموعه را در سال 1989 پخش کرد. برای من این سال یکی از بهترین سال‌های عمرم بود. از همان زمانی که پیشنهاد بازی در مجموعه را دریافت کردم، تحقیقاتم را درباره شخصیت پوآرو شروع کردم. از هر منبعی که می‌توانست مرا به او نزدیک کند استفاده کردم و سعی داشتم تا حد امکان به این موجود خاص و خارق‌العاده نزدیک شوم. مدت زمان خیلی زیادی هم در کنار او بودم.

ൢآیا می‌دانستید تهیه‌کنندگان مجموعه «پوآرو» شما را در یکی از فیلم‌های دهه هشتادی دیدند و به این نتیجه رسدیند که می‌توانید یک پوآروی خوب و قابل قبول برای آنها باشید؟

بله. این نکته را در همان دیدارها و ملاقات‌های اولیه به من گفتند. آن ها مرا در اقتباس سینمایی شبکه بی‌بی‌سی از نوول بلات تام شارپه دیده بودند. روزالیند هیکز تهیه‌کننده اصلی به من گفت به مجرد دیدن تصویرم، به خودش گفته پوآرویم را پیدا کردم. او چند نقش و فیلم دیگر مرا هم تماشا کرد تا متقاعد شود می‌توانم نقش آدم پیچیده‌ای مثل پوآرو را برای آنها بازی کنم.


ൢبرای آماده شدن و فرو رفتن در جلد شخصیت پوآرو چه کردید؟ برای درآوردن لهجه او کار خاصی کردید و مربی داشتید؟

خیر. همه کارها را خودم کردم. تمام چیزهایی را که درباره پوآرو گفته و نوشته شده بود، در یک فایل جمع‌آوری کردم.خیلی دقیق آنها را مطالعه کردم. کتاب‌های آگانا کریستی را یک بار دیگر دوره و مرور کردم. با آدم‌های مختلف ( و به ویژه کارآگاهان و ماموران اداره پلیس) صحبت کردم. احساس می‌کردم صحبت‌های این آدم‌ها و نوشته‌های آگاتاکریستی می‌توانند بهترین راهنما برایم باشند. به یک نتیجه‌گیری از شخصیت پوآرو رسیدم و آن را طبقه‌بندی کردم.زمانی که کار فیلم‌برداری مجموعه شروع شد، یک مستند کامل از کاراکتر پوآرو را روی میز کارم داشتم. بحث فقط این نبود که او را بشناسم و بدانم شبیه چه کسی است. بحث اصلی این بود که بتوانم به تدریج تبدیل به خود او بشوم. مجبور بودم قبل از این که کار فیلم‌برداری آغاز شود این کار را انجام دهم و خود پوآرو باشم. خیلی سخت کار کردم تا هم درون و هم وضعیت ظاهری‌ام شبیه او شود و لحن و صدای درستی برایش انتخاب و پیدا کنم. با آن که او بلژیکی است، اما بیشتر شبیه فرانسوی‌ها صحبت می‌کند. علتش هم این است که همه فکر می‌کنند او فرانسوی است.
ൢانجام این کارها برایتان خیلی اهمیت داشت؟

بله. مجبور بودم به گونه‌ای بازی کنم که تماشاگران به راحتی او را باور و قبول کنند. پورآرویی که من می‌خواستم کسی بود که برای تماشاگران واقعی و اصیل به نظر برسد. هدفم این بود که آن ها شباهت‌هایی بین خودشان و پوآرو احساس کنند و بگویند چیزهایی از این مرد قد کوتاه عجیب وغریب در ما هم هست. نوع رفتار او باید کاملا جدی و موقر می‌بود و نه جوک و طعنه‌آمیز.

ൢآیا بین خودتان و کاراکتر پوآرو هم شباهت‌هایی می‌دیدید و می‌بیند؟

از برخی نظرها بله، من و او شباهت هایی به هم داریم. من به شکلی باورنکردنی آدمی منظم، پاکیزه و مرتب هستم. این نکته مرا به پورآرو نزدیک‌تر می‌کند!
ൢشما در نقش آقای ورلوک در مجموعه «مامور مخفی» هم خیلی خوب بودید.

خوشحالم این را می‌شنوم. از بازی در این نقش راضی هستم. ورلوک مامور مخفی برایم یک چالش بزرگ بازیگری بود. می‌دانید، نقش بسیار سختی بود. اما از بازی در آن لذت بردم.

ൢمنتقدان و تماشاگران هم آن را خیلی پسندیدند و گفتند شما خیلی شبیه ورلوک قصه کتاب آن بودید.

بله، من هم آن نقدهای مثبت را خواندم، وقتی قرار بر اقتباسی تصویری از یک متن ادبی باشد، تمام سعی و کوشش من این است که در خدمت نوشته نویسنده اثر باشم و آن چرا که او می‌خواهد ( و نوشته) در جلوی دوربین به تصویر بکشم.به اعتقاد من، از این راه است که می‌توان یک کاراکتر را به شکلی درست و منطقی به نمایش گذاشت. ماموریت من در مقام یک بازیگر همین است.
ൢبه جز بازیگری، به چه حرفه و کاری علاقه دارید؟

طی سال‌های گذشته وقت زیادی نداشته‌ام که به کارهای دیگر اختصاص بدهم. اما عکاسی و موسیقی را خیلی دوست دارم، یک زمانی کلارنت می‌نواختم. ولی این روزها فرصتی برای این کار ندارم. کتاب زیاد می‌خوانم، به ویژه درباره فلسفه و مسائل معنوی. می‌دانستید آب بازی را خیلی دوست دارم؟! قایق‌رانی در کانال‌ها و رودخانه‌های انگلستان یکی از سرگرمی‌های اصلی‌ام است.

ൢهیچ وقت به فکر نوشتن نیفتادید؟

ای کاش می‌توانستم بنویسم. ولی من این کاره نیستم و فکر نمی‌کنم بتوانم رمان‌ها و کتاب‌های خوبی بنویسم. اگر قدرت نوشتن داشتم، حتما کتاب‌هایی درباره فلسفه می‌نوشتم. در خودم توانایی نگارش کتاب را نمی‌بینم. البته آینده را نمی‌توان پیش‌بینی کرد. دنیا را چه دیدید، شاید یک روزی هم کتابی از من منتشر شد! من که دست از تلاش بر نمی‌دارم و تسلیم نمی‌شوم. دست نوشته‌هایم در این رابطه کم نیستند.ൢسال ها بازی در جلوی دوربین چه چیزی به شما یاد داده است؟

در هر حالتی باید متواضع بود و تلاش کرد تا چیزهای تازه یاد گرفت. هیچ وقت نمی توان ادعا کرد که به کمال رسیده ای و دیگر به چیزی نیاز نداری. در عین حال باید سپاس گزار تماشاگرانی بود که کمک می کنند تا ما و هنرمان بهتر دیده شویم.ൢبرای بازیگران جوان چه صحبتی دارید؟سعی کنند همیشه در حال یادگیری باشند و به خودشان مغرور نشوند.غرور آفت کار بازیگری است و هنرمند را از بین می برد. درعین حال، بازیگران جوان انگلیسی باید متوجه باشند که هالیوود کعبه آمال نیست و فقط به این فکر نباشند که به آن جا بروند.دو صنعت سینما و تلویزیون خود ما بسیار کامل است و هنرمندان ما نیازی به آن ندارند که برای مطرح تر شدن ویا دریافت کار و نقش بهتر، راهی هالیوود شوند.

:: مرتبط با: مصاحبه ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
foot pain شنبه 1396/06/25 19:19
Please let me know if you're looking for a writer for your blog.
You have some really great posts and I think I would be a good asset.
If you ever want to take some of the load off, I'd love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine.

Please send me an email if interested. Thanks!
Foot Complaints دوشنبه 1396/05/16 05:15
Post writing is also a excitement, if you know afterward
you can write otherwise it is complex to write.
nenitaciborowski.hatenablog.com شنبه 1396/05/14 10:23
Thanks for every other excellent post. Where
else may anybody get that type of information in such
an ideal approach of writing? I've a presentation next week,
and I am at the search for such info.
How long do you grow during puberty? دوشنبه 1396/05/9 11:47
At this time it looks like Expression Engine is
the preferred blogging platform out there right now. (from what I've read) Is that what you're
using on your blog?
darcybehymer.jimdo.com دوشنبه 1396/05/9 00:31
Quality content is the secret to interest the viewers to pay a
quick visit the site, that's what this site is providing.
شرلوک هلمز جمعه 1393/02/12 01:13
عالی بود
آورین آورین همین طور ادامه بدی میرسی به کره ی ماه

نه جدا خوب بودن دستت درد نکنه .
Baudelaires پاسخ داد:
ﺍﺯ ﻛﺮﻩ ﻯ ﻣﺎﻩ ﺑﻪ ﺯﻣﻴﻦ!
ﺻﺪﺍﻡ ﻣﻴﺎﺍﺍﺍﺍﺍﺍﺍﺍﺍﺍﺍﺍﺍﺍﺍﺍﺍﺩ؟!!! ﻗﺎﺑﻞ ﺷﻤﺎ ﺭﻭ ﻧﺪﺍﺷﺖ
Captain Hastings پنجشنبه 1393/02/11 18:57
بسیار متشکر عالی بود میگم این اخبار رو از کجا تهیه میکنی
Baudelaires پاسخ داد:
ﻧﻈﺮ ﻟﻄﻔﺘﻪ ﻋﺰﻳﺰﻡ
ﻫﻴﭽﻰ ﻳﻜﻰ ﺩﻭ ﻣﺎﻩ ﭘﻴﺶ ﺗﻮ ﻭﺏ ﮔﺮﺩﻯ ﻫﺎﻡ ﺷﻜﺎﺭﺵ ﻛﺮﺩﻡ
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آخرین عناوین مطالب